Винаги в стремежа си към самоусъвършенстване ще следвам Пътя на Да Дао.
Никога няма да предам своята школа и бойно изкуство.
С готовност ще следвам съветите на своя инструктор и ще поемам пълна отговорност за действията и постъпките си.
Отначало като ученик, а след това като инструктор, ще спазвам Да Дао Етикецията.
Ще защитавам справедливостта и няма да използвам бойното изкуство за нападение.
С твърда решителност ще следвам Пътя на Да Дао и ще изграждам непоколебим боен дух.
От една страна означава “Пътят на Да“.”Да” е древна бойна система на прабългарите.
От друга страна йероглифът Да Дао е изграден от две части:
“Да” въплъщава идеята за силен, безпощаден и дори смъртоносен бой.
За Воин, водещ постоянна битка пред лицето на смъртта, по пътя на живота.
“Да” представлява нагласата за постоянна битка, независимо в какъв аспект се
проявява противникът (човек, проблем или обективно обстоятелство).
“Дао” означава Път, метод, принцип, закон, Абсолют.
Това понятие е много популярно в източната философия и особено в бойните изкуства.
То е изяснено в трактата на Лао Дзъ – “Дао Дъ Дзин”.
– структура, численост и състояние на школата;
– тренировъчна форма на отделни състезатели;
– тренировъчни методи, техники и прийоми;
– отношения между членовете на клуба;
– предстоящи мероприятия и т.н.
Да Дао не е само българско бойно изкуство, носител на вековни традиции, но е и съвременна бойна система от най-ново поколение. Зад създаването на стила стои мощен интелектуален потенциал, който спомага бойното изкуство, което създаваме да бъде на качествено ново ниво, в сравнение с другите стилове на бойните изкуства.
Непосредствено след Втората световна война най-прогресивните тенденции в областа на бойните изкуства бяха носени от стиловете, разделящи бойните умения на чисти ударни системи (тук се включват всички стилове на карате, окинава те, таекуондо и кик-бокс) и от друга страна хватовите системи с най-ярки представители борба и джудо. Това бяха стилове, които първи популяризираха бойните изкуства и получиха широко разпространение.
Цялостното развитие на бойните изкуства в последните години е насочено към създаване на един стил от най-ново поколение, така наречен синтетичен стил, включващ всички техники на
амплитуден бой и техники на контрол, хвърляне, борба и бой на земята.
Да Дао е първият синтетичен стил отличаващ се от със завършеност и изключителна оригиналност. Ние изповядваме твърда увереност, че Да Дао ще бъде стилът на бъдещето, който ще определя бойната стилистика на XXI-и век.
Да Дао е бойно изкуство на реалния контакт. Това е стил изчистен от условности и мистика, произлязал от уличните битки и запазил първичността и бойната приложимост. За да избегнем ограничеността и строгото профилиране на останалите бойни изкуства, при нас се практикуват множество правилници в насока най-реалистични и бойни от тях.
Да Дао е високопрогресивен стил на модерните бойни изкуства, той е стил от най-нов вид, синтезиращ постиженията на ударните стилове от рода на карате, таекуондо и хватовите практики от рода на борба и джудо. Той е създаден върху традицията и е носител на най-градивните тенденции в областта на бойните изкуства. В него са съчетани опита на традиционните системи и достиженията на съвременната спортна наука и биомеханика.
Да Дао е градация и връх в развитието на цяла една насока в бойните изкуства, търсеща най-реалистичните техники и правилници.
Да Дао учи, че истинския прогрес в бойните изкуства се основава на упорит труд и стремеж към самоусъвършенстване.
В Да Дао стремежът е към цялостно изграждане на боеца като теоретик, боец, майстор и спортист, затова ние казваме, че Да Дао е еклектично тотално бойно изкуство.
Да Дао организацията е изградена от отделни самостоятелни клубове, в стройна структруа и под централизирано ръководство. В нея членуват клубове, в които се практикува само и единствено Да Дао. Ръководителят и старшият инструктор на организацията се нарича РЕНСЕЙ. Да Дао е сплотена организация, изградена от единомишленици, имащи за цел да развиват и популяризират българското бойно изкуство.
Длъжности в Да Дао:
Кансей може да води отделни тренировки, да помага на инструктора на групата или дори да води група. За да стане сохай, той трябва да участва в семинар за инструктори и да се представи успешно на изпита, организиран в края на семинара. След изпита на издържалите го се връчва сертификат за право на преподаване на бойното изкуство Да Дао и нашивка “сохай”, която те носят на гърдите си. С честта да се явят на семинар за инструктори се удостояват само хора, които имат желание и са заслужили това. Инструктори могат да бъдат хора с различни технически степени. Шихай може да стане всеки сохай, който има школа с няколко групи практикуващи.
Степени в Да Дао:
В Да Дао техническото израстване е разделено на три нива:
Степените в начална школа са три – от 1-о до 3-то чу – за отличаване се носи бял колан с една до три черни черти. В основна школа има пет степени – от 1-о до 5-то лу – за отличаване се носи лилав колан с една до пет бели черти. Елитна или майсторска школа е изградена от 10 тай-степени – за отличаване се носи черен колан с една до десет жълти черти.
В клубовете на Да Дао се отделя персонално внимание на развитието на всеки един наш ученик. Да Дао е елитен боен стил. Нашия стремеж е всеки практикуващ да бъде подготвен за майстор на бойното изкуство. Подготовката е тежка и изисква големи усилия от бойците, но осигурява бързо развитие на всеки един наш практикуващ и изграждане на реална бойна стойност. Развитието, освен в спортна и бойна насока, е насочено и в интелектуална и философска. Всеки наш ученик се учи как да изковава характера и духа си в практиката на бойното изкуство.
В Да Дао тренират много жени. Нашата идея е, че мъжете и жените са равни и независимо от пола на всеки се осигурява възможност да стане майстор, затова при нас жените тренират наравно и заедно с мъжете.
И великите майстори са поемали по пътя на бойните изкуства като деца!
Може би и в теб се крие смел воин и бъдещ шампион?!
Във всеки Да Дао клуб съществува специализирана група за деца. Под формата на игри и разнообразни тренировки те извървяват първите стъпки в бойните изкуства. Освен спортните качества, те придобиват и други много важни качества, като: координация, спокойствие, воля, съсредоточаване на вниманието и се учат на ред и дисциплина.
Да Дао учи децата на самодисциплина, палавите стават внимателни и по-добри, а у плахите се изгражда самочувствие и увереност в собствените възможности.